Ćwiczenia

BARDZO WAŻNYM przykładem jest również krzyżówka homozygoty recesywnej z... no właśnie? czym? Krzyżówka ta, ma za zadanie wykrycie czy dany osobnik jest heterozygotą, czy homozygotą dominującą. Normalnie nie jesteśmy w stanie tego odróżnić bez fachowego sprzętu - heterozygoty niczym nie różnią się od homozygot dominujących, a o czym mówiliśmy już na przykładzie koloru strąków. Skrzyżowanie rośliny o kwiatach czerwonych (którego genomu nie jesteśmy pewni) z homozygotą recesywną da nam jednoznaczną odpowiedź. Jeżeli Będzie to homozygota dominująca, to wówczas kolor biały (ogólnie mówiąc - cecha recesywna) nie ujawni się. Jeżeli będzie to heterozygota, to stosunek wynosi 1:1. Po prawej przedstawiona jest właśnie ta druga sytuacja.

Przeanalizujmy najbardziej znany przykład szkolny - krzyżując homozygotę recesywną z homozygotą dominującą otrzymamy wszystkie osobniki w pokoleniu F1 o kolorze kwiatów czerwonym (heterozygoty). Kolor czerwony jest cechą dominującą.


Tak jak w przykładzie ze strąkami fasoli - cecha dominująca ujawnia się dopiero w pokoleniu F2, po skrzyżowaniu dwóch heterozygot.



Ćwiczenie 2
1. Uzupełnij luki w tabeli
2. Wypisz genomy rodziców
3. Jakie fenotyp będzie miało całe potomstwo?


Odpowiedzi
2. Aa oraz aa
3. Fenotyp potomstwa: oczy ciemne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz