Podział komórek

Wiadomości o podziałach komórek są w gimnazjum bardzo, ale to bardzo krótko i skąpo opisane. Nie oznacza to jednak, że temat ten jest pozbawiony kilku nowych pojęć…

Każdy zdrowy człowiek posiada 23 pary chromosomów. Wiemy już, że są to zwinięte ciasno cząsteczki DNA, a każdy chromosom ma swojego odpowiednika – tego odpowiednika nazywamy chromosomem homologicznym, czyli podobnym. Jeżeli komórki mają tak jak mówiliśmy po parze każdego chromosomu, są one diploidalne, a jeżeli posiadają tylko po jednym chromosomie, są nazywane haploidalnymi.

Rośniemy… ale jak to się odbywa? Nie byłoby to możliwe gdyby nie podziały mitotyczne. Każda komórka powstaje przez podział. Czy to leukocyt, komórka siatkówki oka, czy zygota (plemnik lub komórka jajowa)  – kiedyś ktoś był taki mądry i stworzył prawdopodobnie pierwszą komórkę, która zaczęła się dzielić. Wszyscy wiemy, jaka bioróżnorodność dzięki temu powstała… Podział zaczyna się od podwojenia DNA, tak aby komórka zawierała po jednej cząsteczce dla  każdej potomnej. Następuje podział, a następnie podział cytoplazmy (zwany cytokinezą). Czy jednak komórki potomne są zawsze identyczne do komórki macierzystej?

Jednoznacznej odpowiedzi jak zwykle na to pytanie nie ma, bo i tak i nie.

TAK – MITOZA



Jeżeli myślimy o podziale komórek, zapewne od razu przychodzi nam do głowy podział bakterii. Z tym procesem się już na pewno spotkałeś i wiesz, że jedna komórka dzieli się na dwie, te na kolejne dwie, te znowu na dwie i tak dalej… 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz