sobota, 13 sierpnia 2016

Czy wiesz dlaczego jesteś tym, kim jesteś, czyli sobą? Jeżeli nigdy nie spotkałeś się z genetyką, to prawdopodobnie możesz tylko snuć filozoficzne monologi. 
Najgorsza jest niewiedza, a fakt, iż na największe pytanie ludzkości: "jak?" jesteśmy w stanie (częściowo) odpowiedzieć od zaledwie 60 lat. Przez tysiąclecia zdawaliśmy sobie sprawę o istnieniu pewnego sposobu dziedziczenia cech. Wiele teorii, nieżadko błędnych, tłumaczyło jedynie podobieństo potomstwa do rodziców itp. Nie przypuszczano jednak, że to, co decyduje o naszym wyglądzie, cechach charakteru, a nawet biologicznych funkcjach całego organizmu jest tak mikroskopijne. 

Bardzo dawno temu, najprawdopodobniej w niewielkim zbiorniku wodnym powstał pierwszy "zalążek" życia. Pięc podstawowych pierwiastków: azot, tlen, wodór, fosfor i węgiel dało początek wszystkim organizmom żywym w wyniku skomplikowanych reakcji chemicznych. Pierwszy "organizm" żywy był zdolny do czegoś rodzaju replikacji. Dzięki temu zaczął tworzyć swoje kopie, umożliwiły mu to min. wysoka temperatura, oraz skład "zupy chemicznej". 

Genetyka mimo, iż jest podstawą wszelkiego życia, to niestety nie jest aż tak popularną nauką. 

"Kto zna działanie przyrody, ten żyje z nią w zgodzie"
 Zhuangzi (庄子). 

Już ten starożytny chiński filofoz zauważył jak ważne są nauki przyrodnicze. To stwierdzenie - mimo, iż wiecznie żywe - dopiero w XX i XXI nabrało pełnego znaczenia. Zapraszam zatem do lektury bloga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz